راهنمای خرید

نحوه از بین بردن بخار داخل لنز دوربین گوشی و جلوگیری از آن

از بین بردن بخار داخل لنز دوربین

امروزه دوربین گوشی‌های هوشمند یکی از مهم‌ترین و تأثیر گذارترین پارامترها در موبایل‌ها هستند تا جایی که برای بسیاری از افراد، وجود دوربین قدرتمند و با کیفیت به یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای خرید گوشی موبایل تبدیل شده است. همانطور که می‌دانید برای ثبت تصاویر با کیفیت و بی‌نقص نیاز است تا لنز دوربین عاری از هرگونه کثیفی، لک، خط و خش و… باشد؛ اما عامل دیگر وجود بخار در لنز دوربین است که می‌تواند خروجی تصاویر را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. شاید این مشکل برای شما هم به وجود آمده باشد و به دنبال راه حلی برای از بین بردن بخار داخل لنز دوربین باشید. در این مطلب به دنبال ارائه راه حل‌هایی برای حل این موضوع خواهیم بود پس در ادامه همراه ما باشید.

معرفی بهترین راهکارهای از بین بردن بخار داخل لنز دوربین موبایل

گوشی را داخل برنج خام بگذارید

برنج یکی از جدا نشدنی‌ترین مواد رژیم غذایی ما ایرانی‌ها و بسیاری از مردم جهان است؛ اما آیا می‌دانستید که برنج خام به خوبی رطوبت را به خود جذب می‌کند؟ یکی از بهترین راه‌ها برای جذب رطوبت و از بین بردن بخار داخل لنز دوربین استفاده از همین خاصیت برنج است.

گوشی را داخل برنج خام بگذارید

یک ظرف با اندازه کافی انتخاب کنید و نصف آن را با استفاده از برنج پرکنید. گوشی را به طور کامل داخل برنج قرار دهید و در ظرف را ببندید. پس از ۲۴ ساعت گوشی را خارج کرده و با روشن کردن آن را چک کنید که آیا رطوبت داخل لنز دوربین از بین رفته است یا نه. اگر باز هم شاهد وجود هرگونه رطوبت در داخل لنز دوربین بودید بهتر است این فرایند را یک بار دیگر انجام دهید تا مشکل برطرف شود.

با پارچه میکروفایبر دوربین گوشی را تمیز کنید

همانطور که می‌دانید عامل اصلی بخار گرفتگی لنز دوربین گوشی موبایل رطوبت است. وقتی متوجه شدید که لنز دوربین شما دچار بخار گرفتگی شده است، ابتدا چک کنید که این بخار از سمت بیرون نباشد و با استفاده از یک دستمال میکروفایبر اقدام به تمیز کردن لنز دوربین خود کنید.

در ادامه اگر متوجه شدید که بخار گرفتگی از سمت داخل لنز دوبین است، بهتر است هرچه سریع‌تر گوشی موبایل خود را خاموش کنید. در حقیقت در این صورت احتمالا رطوبت موجود در محیط به داخل دستگاه شما نفوذ پیدا کرده است. خاموش کردن موبایل می‌تواند جهت جلوگیری از انواع نوسانات و اتصالات الکتریکی قطعات و مدارهای الکتریکی دستگاه شما مفید باشد و از آن جلوگیری کند.

گوشی را زیر نور خورشید بگذارید

قرار دادن گوشی زیر تابش مستقیم نور خورشید یک راه حل ساده و کاربردی برای از بین بردن بخار داخل لنز دوربین به نظر می‌رسد، زیرا در این روش‌ حرارت به اندازه‌ای است که رطوبت را خشک کند و از طرف دیگر شاهد حرارت بالایی نیستیم که به گوشی آسیب برسد. با این وجود این روش توسط اکثر متخصصان و تعمیرکاران معتبر توصیه نمی‌شود، چون قرار دادن گوشی زیر تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی مي‌تواند آسیب جبران‌ناپذیری را به آن وارد کند. اگر قصد استفاده از این روش را دارید بهتر است تا گوشی را در ساعاتی از روز مانند صبح زود در معرض تابش نور خورشید قرار دهید تا فشار دمایی بالایی به گوشی وارد نشود.

گوشی را زیر نور خورشید بگذارید

از جارو برقی استفاده کنید

اگر نمی‌توانید مدت زیادی برای خشک شدن گوشی خود صبر کنید استفاده از جارو برقی می‌تواند مفید باشد. با استفاده از جارو برقی می‌توانید رطوبت موجود در پورت شارژ، جک هدفون و محل قرار گیری سیمکارت را از بین ببرید و روند خشک شدن گوشی را سریع‌تر کنید.

از ژل سیلیکا استفاده کنید

دومین روش از بین بردن بخار داخل لنز دوربین، استفاده از پک‌های ژل سیلیکا است. حتما پیش آمده است که هنگام خرید برخی از ابزارها و وسايل الکترونیکی، کفش، لباس و به طور خلاصه هر چیز حساس به رطوبت، با باز کردن در جعبه به پک‌های کوچکی برخورده باشید.

این پک‌های جاذب رطوبت همان پک‌های ژل سیلیکا هستند و به دلیل جذب بالای رطوبت می‌توان از آن‌ها برای از بین بردن بخار داخل لنز دوربین استفاده کرد. نحوه از بین بردن بخار داخل لنز دوربین موبایل با استفاده از پک ژل سیکلیکا به این گونه است که ابتدا گوشی را به همراه این پک‌ها داخل یک کیسه پلاستیکی قرار می‌دهیم و در کیسه را باز می‌گذاریم. سپس این کیسه را داخل یک کیسه یا ظرف بزرگ‌تر که از برنج پر شده قرار می‌دهیم.

از ژل سیلیکا استفاده کنید

برای تسریع دفع رطوبت می‌توانید مجموعه این دو کیسه را در محیطی گرم قرار دهید. توجه داشته باشید که قرار گرفته گوشی موبایل در محیط‌هایی با دمای بالای به شدت برای آن آسیب‌زا است و در این جا منظور ما از محیطی گرم مانند قرار دادن کیسه در بالای یخچال است که دمای آن چند درجه از محیط بیشتر است. پس از انجام این مراحل باید به گوشی ۲۴ ساعت زمان دهیم تا رطوبت داخل لنز آن تخلیه شود. باز هم مانند روش قبل اگر متوجه شدید که پس از ۲۴ ساعت هنوز هم رطوبت و بخار داخل لنز دوربین وجود دارد می‌توانید این فرایند را یکبار دیگر تکرار کنید.

راه‌های صحیح خشک کردن تلفن همراه

بدیهی است که خشک کردن گوشی موبایل و از بین بردن رطوبت داخل آن باید به شیوه ای صحیح انجام گیرد و استفاده از روش‌هایی مانند قرار دادن زیر نور مستقیم خورشید و یا حرارت مستقیم می‌تواند به شدت به ضرر گوشی موبایل شما باشد. از اصولی‌ترین و بهترین راه‌های از بین بردن بخار داخل لنز دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگر رطوبت موجود به داخل موبایل نفوذ نکرده است می‌توانید به راحتی و با استفاده از یک دستمال میکروفایبر اقدام به تمیر کردن آن کنید.
  • برای خشک کردن رطوبت نفوذ کرده به داخل گوشی موبایل کافیست در صورت امکان باتری را از گوشی جدا کرده و گوشی را مدتی در فضایی با دمای بالاتر از حالت عادی مانند یک اتاق گرم و یا در معرض گردش هوا قرار دهید تا تمامی قطعات خشک شوند.

راه‌های صحیح خشک کردن تلفن همراه

  • اگر فرصت کافی برای خشک شدن تلفن همراه خود را ندارید می‌توانید با استفاده از یک جارو برقی رطوبت موجود در موبایل را ساکشن کنید.
  • همچنین می‌توانید گوشی را به همراه تعدادی پک ژل سیلیکا در داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و مدتی صبر کنید تا رطوبت موجود در گوشی تخلیه شود.

چه کارهایی را موقع خشک کردن گوشی خیس شده انجام ندهیم؟

هنگام تلاش برای از بین بردن بخار داخل لنز دوربین لازم است تا به نکاتی توجه کرده و از انجام اقداماتی خودداری کنیم تا مشکلی متوجه گوشی موبایل ما نشود. از جمله این اقدامات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گوشی را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. دمای بالای ساطع شده از خورشید می‌تواند موجب بروز آسیب در مدار‌ها و سیستم‌های گوشی هوشمند شما شود.
  • هیچ‌گاه از سشوار با دمای بالا استفاده نکنید. با انجام این کار تنها اوضاع را برای تلفن موبایل خود سخت‌تر می‌کنید.
  • هیچ‌گاه استفاده از یک تلفن موبایل خیس را ادامه ندهید. شاید بخواهید این عمل را تنها در حد پاسخ دادن به یک یا دو پیام انجام دهید، اما بهتر است بدانید که هرچه سریع‌تر گوشی خاموش شود، شانس سالم ماندن مدارهای الکترونیکی گوشی بیشتر است.

در کنار تمامی راه‌ها و پیشنهادهایی که تا به این جا ارائه کرده‌ایم، شما می‌توانید برای محافظت از لنز موبایل خود از گلس محافظ لنز دوربین استفاده کنید. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید، می‌توانید مقاله «مزایا و معایب گلس محافظ لنز دوربین گوشی» را مطالعه کنید.

خشک کردن گوشی خیس

کلام پایانی

در این مطلب به نحوه از بین بردن بخار داخل لنز دوربین اشاره کردیم. به طور کلی، برای از بین بردن بخار داخل لنز دوربین می‌توان از دو روش استفاده از برنج خام و یا پک‌های ژل سیلیکا استفاده کرد. همانطور که پیش‌تر اشاره شد علت اصلی تجمع بخار در داخل لنز دوربین وجود رطوبت و خیس شدن گوشی موبایل است. بسیاری سعی می‌کنند تا با روش‌هایی نظیر گرم کردن، استفاده از سشوار، هیتر و یا وسایل مشابه اقدام به خشک کردن گوشی‌ موبایل کنند در حالی که استفاده از این روش‌ها می‌توان آسیب جدی به سلامت گوشی موبایل شما وارد کند.

توجه به این نکته که دوربین موبایل امروزه به یکی از کابردی‌ترین و اصلی‌ترین اجزا هر تلفن همراه تبدیل شده است محافظت از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه برای محافظت بیشتر از لنز دوربین گوشی‌های موبایل بسیاری از افراد اقدام به استفاده از انواع محافظ لنز دوربین موبایل می‌کنند. اگر شما هم قصد خرید محافظ لنز دوربین موبایل را دارید، می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید و از میان انواع نمونه‌های موجود در فروشگاه جانبی 360 گلس محافظ دوربین مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *