راهنمای خرید

مزایا و معایب گلس محافظ لنز دوربین گوشی

مزایا و معایب گلس محافظ لنز دوربین گوشی

همانطور که می‌دانید امروزه گوشی‌های موبایل از جمله وسایل ضروری و صد البته گران‌قیمت در زندگی ما هستند. به همین دلیل اهمیت استفاده از وسایل جانبی محافظتی جهت ارتقا طول عمر و سلامت گوشی هوشمند ما بسیار پر رنگ جلوه می‌کنند. قسمت دوربین یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های مورد استفاده در گوشی است، چرا که عملکرد صحیح سایر بخش‌های گوشی به عملکرد صحیح دوربین بستگی دارد. همچنین وجود مشکل در قسمت دوربین درنهایت به ثبت تصاویر و فیلم‌های بی‌کیفیت منجر خواهد شد که بسیار آزاردهنده است. امروزه برای محافظت از دوربین گوشی‌ موبایل، انواع محافظ گلس دوربین موبایل معرفی و به بازار عرضه شده‌اند. اگر این سوال برای شما پیش آمده است که محافظ لنز دوربین چیست و یا اینکه مزایا محافظ لنز دوربین موبایل چیست خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود.

گلس محافظ لنز دوربین گوشی

هر کدام از سازنده‌های تلفن‌های همراه، امروزه از پوشش‌های محافظتی مختلفی روی لنز دوربین گوشی‌ها استفاده می‌کنند که غالبا از جنس شیشه‌های بسیار مقاوم ساخته می‌شوند و درجه‌بندی بالایی در تست Mohs برخوردارند. تست Mohs امتیازات ۱ تا ۱۰ را برای هر متریال شامل می‌شود و هرچه این عدد به ۱۰ نزدیک‌تر باشد نشان از مقاومت بیشتر آن جنس دارد. سخت‌ترین ماده الماس است که دارای ارزش ۱۰ است.

گلس محافظ لنز دوربین گوشی

برای مقایسه، بهتر است بدانید که جنس شیشه مورد استفاده در لنز دوربین‌های آیفون از جنسی با سختی ۹ در تست Mohs هستند که انتظار مقاومت بالایی از آن‌ها می‌رود. همچنین استفاده از انواع قاب‌های محافظ باعث می‌شود احتمال برخورد لنز گوشی با سطوح بسیار کمتر شود؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود تا احتمال آسیب رسیدن به لنز گوشی‌ها کم شود و این قسمت همواره در معرض سایش و ضربات قرار دارد پس استفاده از انواع محافظ لنز دوربین موبایل توصیه می‌شود.

انواع گلس محافظ لنز دوربین گوشی

گلس‌های محافظ لنز دوربین شامل انواع مختلف با قیمت‌ها متفاوت می‌شوند. برخی از این محافظ‌ها به طوری طراحی شده‌اند که به صورت جداگانه و منفرد هر لنز را پوشش دهند و این در حالی است که برخی دیگر به نحوی طراحی شده‌اند تا به طور کامل ماژول دوربین و اطراف آن را پوشش دهند و به عبارتی دیگر یکپارچه هستند. هر کدام از این نوع محافظ‌ها مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا و معایب گلس محافظ لنز دوربین گوشی

 1. قطعا یکی از مزایا محافظ لنز دوربین موبایل، محافظت از لنز‌های دوربین در برابر ایجاد خراش و ضربه است. همچنین چون گوشی موبایل در داخل کیف یا جیب در مجاورت انواع اشیا سخت و تیز مانند کلید است پتانسیل بالایی در برابر ایجاد خط و خش روی لنز دوربین وجود دارد و استفاده از محافظ لنز دوربین مانع از چنین رخدادی می‌شود. همچنین گلس‌های محافظ در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها موجود هستند و می‌توانند در زیبایی دستگاه شما تأثیر داشته باشند.مزایا و معایب گلس محافظ لنز دوربین گوشی
 2. در کنار این ویژگی‌های مفید باید به معایب استفاده از گلس محافظ لنز دوربین نیز اشاره کنیم و نکاتی را هنگام خرید این دسته از وسایل جانبی در نظر بگیریم. در این مسئله پارامترهای متنوعی از جمله دقت برش و کیفیت ساخت، ضخامت گلس، سختی گلس و چسب گلس اهمیت بالایی دارند. تهیه یک گلس با کیفیت ساخت مناسب و برش‌های دقیق بسیار مهم است، چرا که گلس‌هایی که طراحی مناسبی نداشته باشند می‌توانند میدان دید دوربین را کم کرده و یا به دلیل طراحی نادرست و غیر اصولی، سنسور‌ها و یا فلش دوربین را مسدود کنند.
 3. همچنین داشتن ضخامت غیر استاندارد می‌تواند موجب بروز ایراداتی در روند عکاسی شود. به طور مثال، این مسئله می‌تواند باعث ایجاد تداخل شده و عبور نور به صورت یکپارچه را دچار مشکل کند. این موضوع هنگام عکاسی و در صورتی که به طور مستقیم از یک منبع نور عکس می‌گیرد بیشتر خود را نشان می‌دهد.
 4. میزان سختی گلس محافظ لنز دوربین دقیقا پارامتری است که موجب می‌شود تا از خراش برداشتن آن جلوگیری شده و در نهایت کیفیت تصاویری بهتری داشته باشید. تولید کنندگان از عباراتی مثل 3H، 5H و 9H استفاده می‌کنند و هرچه بالاتر بودن این عدد به معنی مقاوم‌تر بودن محافظ لنز است. البته به این موضوع دقت داشته باشید که برخی از تولید کنندگان کمتر شناخته شده و نامعتبر از این عبارات صرفا جهت بالاتر بردن فروش استفاده می‌کنند و اعداد به کار رفته ارتباطی با تست Mohs ندارد.
 5. در نهایت باید به چسب استفاده شده در گلس محافظ لنز موبایل دقت داشته باشد. هرچقدر هم که کیفیت یک محافظ لنز بالا باشد در صورت استفاده از چسبی بی‌کیفیت، آن گلس بلاستفاده خواهد ماند. همچنین برخی گلس‌ها به دلیل کیفیت پایین چسب پس از مدتی دچار حباب‌های متعدد می‌شوند که در نهایت موجب افت شدید کیفیت تصاویر ثبت شده خواهد شد. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه «محافظ لنز دوربین موبایل» در فروشگاه اینترنتی جانبی ۳۶۰ از قیمت و انواع مختلف محافظ لنز دوربین گوشی موبایل با کیفیت و منطبق با استانداردها مطلع شوید.

سوالات متداول

آیا گلس‌های گران‌قیمت،کیفیت بهتری دارند؟

لزوما هر گلس گران‌قیمتی کیفیت بالایی ندارد، اما تهیه گلس محافظ لنز دوربین از برند‌های معتبر توصیه می‌شود که صدالبته قیمت پایینی ندارد.

گلس‌های باکیفیت، قیمت بالایی دارند.

آیا گلس روی کیفیت تصویر تأثیر دارد؟

همانطور که در بخش مزایا و معایب اشاره شد پارامتر‌های مختلفی در این امر دخیل هستند؛ اما تهیه گلس‌ از برند‌های معتبر و شناخته شده می‌تواند کیفیت تصاویر را بالا نگه دارد.

آیا استفاده از قاب محافظ گوشی موجب آسیب به محافظ لنز می‌شود؟

جواب این سوال هم نه است هم بله. اکثر گلس‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا با قاب‌های محافظ تداخلی نداشته باشند اما در برخی از مدل‌ها که به صورت یکپارچه طراحی می‌شوند امکان تداخل بین گلس محافظ دوربین و قاب محافظ وجود دارد.

آیا ضخامت محافظ لنز روی کارایی آن تأثیری دارد؟

بله. قطع به‌یقین استفاده از محافظ لنز که طراحی غیر اصولی داشته و ضخامت مناسبی ندارد می‌تواند گذار متوالی نور را دچار اختلال کند و در تصاویر ثبت شده انواع اختلال را شاهد باشیم.

آیا گلس محافظ لنز مانع از جذب اثرانگشت و کثیفی می‌شود؟

بله. اکثر گلس‌های استاندارد برای مقاومت در برابر جذب چربی و اثر انگشت دارای پوشش خاصی هستند تا از جذب چربی و اثر انگشت جلوگیری کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی و بررسی مزایا و معایب انواع گلس محافظ لنز دوربین گوشی موبایل پرداختیم. استفاده از این دسته از وسایل جانبی برای تضمین حفظ سلامت لنز دوربین موبایل ضروری به نظر می‌رسد. اکثر برند‌های معتبر با استفاده از انواع تکنولوژي‌ها سعی می‌کنند تا گلس‌های استانداردی تولید کنند تا مشکلی در تصاویر و ویدئوهای ضبط شده به وجود نیاید.

مزایا و معایب انواع گلس محافظ لنز

اما نکته مهم در مورد خرید انواع گلس محافظ لنز دوربین موبایل تهیه این دسته کالا از فروشندگان معتبر و برند‌های شناخته شده است که کیفیت کالاهای آن‌ها به اثبات رسیده است. شما می‌توانید برای خرید محافظ لنز دوربین گوشی‌های سامسونگ به صفحه «محافظ لنز دوربین سامسونگ» و برای خرید محافظ لنز دوربین گوشی‌های آیفون به صفحه «محافظ لنز دوربین آیفون» در فروشگاه آنلاین جانبی ۳۶۰ مراجعه کنید.

فروشگاه جانبی ۳۶۰ با سابقه طولانی‌مدت خود در زمینه عرضه انواع لوازم جانبی گوشی هوشمند در بازار ایران و همکاری با برندهای معتبر و شناخته شده در بازار و با اطلاع از دغدغه کاربران در زمینه تهیه لوازم جانبی گوشی موبایل همیشه سعی در ارائه کالا‌های باکیفیت به همراه ضمانت اصالت و کیفیت کالا داشته است تا خیال کاربران را از بابت دسترسی به لوازم جانبی اصلی و باکیفیت راحت کند.

2 نظر در “مزایا و معایب گلس محافظ لنز دوربین گوشی

 1. سلام
  معرفی عالی، بعضی از ای باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.
  پیشنهاد میکنم این محصولات رو هم ببینید:
  محافظ لنز گوشی موبایل

  1. janebi گفت:

   سلامت باشید خوشحالیم که این مطالب تونسته به انتخاب شما کمک کنه و ممنون از اشتراک گذاری نظراتتون به سایر کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *