راهنمای خرید

هاب یو اس بی یا USB Hub چیست؟ انواع، کاربردها و مشکلات هاب

هاب یو اس بی یا USB Hub چیست؟

پیش از آن‌ که به عنوان این مقاله یعنی هاب یو اس بی چیست پاسخ دهیم، باید نگاهی به پورت USB داشته باشیم. این روزها تقریبا می‌توان گفت که تمامی دستگاه‌های دیجیتال به پورت USB یا انواع آن مجهز هستند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن امروزه کمتر کسی از دیسک برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند و کاربران برای انتقال اطلاعات یا ذخیره سازی آن به حافظه‌های مبتنی بر USB همچون فلش مموری یا هارد اکستنرنال متکی هستند. تمامی این موارد دست به دست هم داده‌اند تا کاربرد USB Hub روز به روز افزایش یابد.

تغییر سبک ارتباطی دستگاه‌ها نیز یکی دیگر از دلایل افزایش استفاده از درگاه یو اس بی است. در گذشته هر کدام از دستگاه‌ها یک پورت ارتباطی منحصر به فرد داشتند و سازندگان کامپیوترها نیز ناچار بودند تا تعداد مختلفی پورت را روی دستگاه‌های خود تعبیه کنند. با این حال درگاه USB به استاندارد ارتباطی امروز تبدیل شده است و تمامی دستگاه‌ها اعم از چاپگر یا کیبورد و موس از این پورت استفاده می‌کنند.

از آن‌جایی که اکثر دستگاه‌ها برای ارتباط به پورت USB متکی هستند، در اختیار داشتن یک هاب یو اس بی برای منظم نگه داشتن ارتباطات مفید است. در این مقاله نگاهی به انواع هاب usb خواهیم داشت و به این مسئله خواهیم پرداخت که هاب یو اس بی چیست؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

هاب یو اس بی یا USB Hub چیست و چه کار می‌کند؟

هر کدام از دستگاه‌های الکترونیکی همچون کامپیوترهای شخصی یا لپ تاپ‌ها، به چند پورت USB مجهز هستند. با این حال بدیهی است که دو یا سه پورت USB برای اتصال تعداد زیادی دستگاه کافی نخواهد بود. به همین دلیل هاب یو اس بی ابداع شد تا تعداد درگاه‌های USB شما را افزایش دهد.

هاب یو اس بی تعداد درگاه‌های USB شما را افزایش دهد.

به بیان دیگر، انواع هاب usb همان کار چند راهی برق را در دنیای مدرن انجام می‌دهند. یک سر هاب یو اس بی به کامپیوتر یا لپ تاپ شما متصل می‌شود و سر دیگر آن را نیز دستگاه هاب تشکیل می‌دهد. تعداد پورت USB روی هاب در دسترس هستند و شما می‌توانید بدون نگرانی از محدودیت تعداد پورت‌ها، تعدادی دستگاه مختلف همچون صفحه کلید، ماوس و کابل ارتباط تلفن را به کامپیوتر خود متصل نمایید.

اگر بخواهیم توضیح کوتاهی در مورد هاب بدهیم، باید گفت که هاب یک چند راهی در شبکه‌های الکتریکی، الکترونیکی و اینترنتی است. این چند راهی یک ارتباط مستقیم را به چند ارتباط مستقیم همزمان تبدیل می‌کند، اما در قطع و وصل آن‌ها دخالتی ندارد.

کاربردها و موارد استفاده هاب یو اس بی

اکنون که متوجه شدید هاب یو اس بی چیست و چه کاری انجام می‌دهد، لازم است تا نگاهی به دلایل خرید این وسیله از سوی مشتریان داشته باشیم:

افزایش پورت‌ها، مهم‌ترین کاربرد USB Hub

مهم‌ترین کاربرد USB Hub برای مشتریان، افزایش تعداد پورت‌ها است. در حقیقت افرادی که به ارتباط تعداد زیادی دستگاه به صورت همزمان نیاز دارند، ناچار هستند تا از هاب یو اس بی برای پاسخگویی به نیاز خود استفاده کنند.

تعدد دستگاه‌هایی که از پروتکل ارتباطی USB‌ استفاده می‌کنند، سبب شده است تا دو یا سه پورت پاسخگوی کاربران نباشد و آن‌ها ناچار به استفاده از هاب شوند. اکثر دستگاه‌های دیجیتال امروزی از ارتباط USB بهره می‌برند که از جمله آن‌ها می‌توان به کیبورد و موس، چاپگر، کارت شبکه، حافظه‌های جانبی و تلفن‌های همراه اشاره کرد.

افزایش پورت‌ها، مهم‌ترین کاربرد USB Hub

استفاده از کامپیوترهای شخصی برای انجام کارهای روزمره رو به کاهش است و در سوی مقابل کاربران به استفاده گسترده از لپ تاپ‌ها روی آورده‌اند. شرکت‌های تولید کننده لپ تاپ برای کاهش هزینه‌های خود، روز به روز از تعداد اتصالات می‌کاهند. برای مثال، اکثر لپ‌ تاپ‌های جدید فاقد درگاه VGA یا درایو هستند. تنها راه اتصال درایور اکسترنال به لپ تاپ و خواندن انواع CD و DVD، استفاده از کابل USB است.

هاب یو اس بی می‌تواند مرکز شارژ شما باشد!

تنها مالکان رایانه‌های شخصی و لپ تاپ‌ها از مزیت هاب یو اس بی بهره نمی‌برند، بلکه دارندگان تلفن‌های هوشمند و تبلت نیز می‌توانند از این ابزار کاربردی استفاده کنند. به واسطه توسعه کسب و کارهای آنلاین و پیشرفت دستگاه‌های ارتباطی، افراد بسیاری از تلفن‌های هوشمند یا تبلت به عنوان ابزار ارتباطی خود استفاده می‌کنند و گاهی چند تبلت یا تلفن همراه را به صورت همزمان در اختیار دارند.

تبلت‌ها و تلفن‌های همراه برخلاف رایانه‌ها، قابلیت اتصال دائمی به برق را ندارند و انرژی خود را از طریق باتری تأمین می‌کنند. به همین دلیل تقاضای کاربران برای شارژ باتری آن‌ها روز به روز فزونی می‌یابد. یکی از چند کاربرد USB Hub، استفاده از آن به عنوان شارژر است. هاب به طور همزمان چند پورت را در اختیار شما قرار می‌دهد و کاربران می‌توانند بدون نیاز به آداپتور و تنها با استفاده از کابل USB، تلفن همراه یا تبلت خود را شارژ کنند.

مزایا و دلایل استفاده از هاب یو اس بی

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، بزرگترین مزیت هاب یو اس بی افزایش سطح ارتباطات دستگاه شما است. به بیان دیگر هاب یو اس بی ارتباط همزمان بین تعداد زیادی دستگاه را برقرار می‌کند. این مزیت مهم‌ترین کاربرد USB Hub نیز محسوب می‌شود.

مزایا و دلایل استفاده از هاب یو اس بی

کارمندان اداری و متصدیان کافی نت‌ها، بیشترین جمعیت کاربران هاب USB را به خود اختصاص می‌دهند. آن‌ها ناچار هستند تا به طور دائم با دستگاه‌های مختلفی همچون پرینترها، اسکنرها و حافظه‌های جانبی ارتباط داشته باشند؛ بنابراین ناچار خواهند بود تا از یک یا چند هاب USB استفاده کنند.

دلیل دیگر استفاده از هاب USB منظم بودن سیم‌کشی است. ممکن است دستگاه‌های ارتباطی زیادی در یک لحظه به کامپیوتر شما وصل نباشند، اما دشواری مسیر ارتباط، شما را به استفاده از هاب USB وادار کند. توجه به این نکته ضروری است که اکثر درگاه‌های USB کامپیوترهای شخصی در پشت آن‌ها قرار دارد و دسترسی به آن‌ها چندان راحت نیست. در این شرایط استفاده از یک هاب می‌تواند کار شما در ارتباط دستگاه‌ها را فوق‌العاده راحت کند. علاوه بر هاب یو اس بی، اگر علاقه‌مند هستید که اطلاعات بیشتری در مورد لوازم جانبی کامپیوتر یا موبایل به دست آورد، می‌توانید مقاله «لوازم جانبی ضروری گوشی موبایل» را مطالعه کنید.

انواع هاب یو اس بی

بزرگترین پرسش پس از هاب یو اس بی چیست، این است که چند نوع هاب USB داریم. این ابزار به دو دسته بدون آداپتور و با آداپتور تقسیم می‌شود. هاب USB‌ دارای آداپتور به برق شهری متصل می‌شود و حداکثر قدرت لازم را به پورت‌های USB ارسال می‌کند. علاوه بر آن، هاب‌های دارای آداپتور از تعداد پورت بیشتری پشتیبانی می‌کنند. درگاه‌های خروجی هاب دارای آداپتور، حداکثر قدرت ممکن را به صورت ممتد و بدون قطعی به شما تحویل می‌دهند؛ از این رو استفاده از این نوع هاب به عنوان شارژر دستگاه‌های الکترونیکی مفید خواهد بود.

انواع هاب یو اس بی

در سوی مقابل، هاب بدون آداپتور قرار دارد که تنها یک وسیله ارتباطی است. برق این دستگاه از طریق پورت USB متصل به کامپیوتر یا لپ تاپ تأمین می‌شود. این جریان اندک برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی کافی نخواهد بود و تنها برای ارتباط کاربرد دارد. از این نوع هاب برای اتصال کیبورد و موس، دسته‌های بازی و حافظه‌های جانبی استفاده می‌شود.

سوالات متداول

چه زمانی نیاز به استفاده از هاب USB نداریم؟

هنگامی که اکثر ارتباطات دستگاه شما به صورت بی‌سیم هستند، نیازی به خرید و استفاده از هاب یو اس بی وجود ندارد. این قطعه تنها برای ارتباط دستگاه‌های سیمی مفید است.

آیا هاب یو اس بی تنها راه افزایش درگاه‌های ارتباطات است؟

هاب  USB یک وسیله ارتباطی کارآمد برای افزایش درگاه‌های ارتباطی است، اما تنها راه ممکن محسوب نمی‌شود. بسته به نیازهای خود و سبک کاری، ممکن است راه‌های دیگری برای شما مفید باشد.

هاب USB بدون آداپتور بخریم یا با آداپتور؟

هاب USB همراه آداپتور برای ارتباط با دستگاه‌هایی مفید است که به جریان برق قوی و دائم نیاز دارند. این هاب به برق شهری متصل می‌شود و همان برق را به درگاه‌های خروجی ارسال می‌کند. در سوی دیگر هاب بدون آداپتور تنها جریان برق ضعیفی را از طریق پورت USB دستگاه دریافت می‌کند و برای تأمین انرژی مناسب نیست. این نوع از هاب با اندازه کوچک خود مناسب افرادی است که از حافظه‌های جانبی یا کیبورد و موس استفاده می‌کنند.

هاب USB با آداپتور

نتیجه گیری

دنیای گجت‌های الکترونیکی روز به روز در حال پیشرفت است و هر روز یک گجت جدید یا یک راه حل ارتباطی تازه به جهان معرفی می‌شود. در این بین گجت‌های سابق راه خود را تغییر داده‌اند و به جای استفاده از انواع پورت‌ها، بر روی پورت USB تمرکز کرده‌اند. تردیدی وجود ندارد که درگاه USB به استاندارد ارتباطی امروز در جهان تبدیل شده است. حتی اتحادیه اروپا تولیدکنندگان تلفن همراه را وادار کرده است تا تنها از پورت USB-C برای تلفن‌های همراه استفاده کنند.

گستردگی انواع پورت USB، سادگی ارتباط با آن و دسترس‌پذیری فوق‌العاده، درگاه USB را به شیوه ارتباطی محبوب این روزهای جهان تبدیل کرده است. در نتیجه کاربران با انبوهی از دستگاه‌ها مواجه هستند که تمامی آن‌ها از این نوع درگاه استفاده می‌کنند. به همین علت و برای ارتباط راحت‌تر و همزمان، هاب USB ابداع شد. این قطعه کاربردی کمک شایانی به برقراری ارتباط همزمان بین دستگاه‌های مختلف می‌کند و از سوی دیگر می‌تواند نقش یک چند راهی برق را نیز ایفا کند. با توجه به کاربردهای گوناگون این قطعه، توصیه می‌کنیم با مراجعه به صفحه خرید پاور هاب و  مشاهده انواع هاب usb یک هاب از نوع بدون آداپتور یا با آداپتور را برای مصارف روزمره خود تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *