راهنمای خرید

روش ها و نحوه وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون

روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون

همه‌روزه بسیاری از افراد برای انجام کارها روزمره مانند وب گردی، چک کردن ایمیل، تماشای فیلم و… از لپ تاپ استفاده می‌کنند. امروزه لپ تاپ‌ها به بلوغی نسبی رسیده‌اند و می‌توان به راحتی از آن‌ها در امور گوناگون بهره برد. یکی از مواردی که شاید استفاده زیادی برای بسیاری از افراد داشته باشد اتصال لپ تاپ به تلویزیون است. حتما برای شما هم پیش آمده که به دلایلی قصد داشته‌اید صفحه نمایش بزرگ‌تری را در اختیار داشته باشید. روش‌های گوناگونی برای تحقق این امر وجود دارد که می‌توانید بسته به امکانات در دسترس از آن‌ها استفاده کنید. در این مطلب به معرفی چند روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون و آموزش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون خواهیم پرداخت. پس در ادامه همراه ما باشید.

روش‌های وصل کردن لپ ‌تاپ به تلویزیون

همانطور که گفته شد، روش‌ها متفاوتی برای متصل کردن لپ تاپ به تلویزیون وجود دارد که می‌توانید بسته به امکانات و وسایل جانبی موجود، از آن‌ها استفاده کنید. به طور کلی، هر روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون به دو دسته با سیم و بی‌سیم طبقه‌بندی می‌شود. در ادامه به لیست روش‌های اتصال لپ تاپ به تلویزیون اشاره می‌کنیم:

روش‌های اتصال باسیم شامل:

  • HDMI
  • VGA
  • USB-C

روش‌های اتصال بی سیم شامل:

  • HDMI بی سیم
  • پخش کننده میراکست
  • پخش کننده گوگل
  • برنامه پلکس
  • DLNA

HDMI

استفاده از کابل HDMI یک روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون است. استفاده از کابل HDMI یکی از مطمئن‌ترین و ساده‌ترین‌ روش‌ اتصال لپ تاپ به تلویزیون است و امروزه اکثر لپ ‌تاپ‌ها دارای پورت HDMI هستند. این کابل‌ها تأخیر بسیار کمی در ارسال تصاویر دارند و همچنین بیشترین کیفیت تصویر را ارائه می‌دهند. برای استفاده از کابل HDMI نیز نیازی به تنظیمات و انجام عملیات خاصی نیست و تمامی امور توسط سیستم انجام می‌شود.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون با استفاده از کابل HDMI

پس از اتصال دو دستگاه به کابل HDMI، معمولا تصویر در هر دو صفحه نمایش نشان داده می‌شود. برای تغییر این حالت می‌توانید با فشردن همزمان دو کلید Windows Key و P وارد تنظیمات صفحه شده و آن را روی Duplicate، Second Screen Only و… قرار دهید. روی تلویزیون نیز کافی است تا خروجی HDMI مورد نظر را با استفاده کنترلر انتخاب کنید. شما می‌تواند با مراجعه به صفحه «خریدکابل تبدیل انتقال تصویر HDMI» نسبت به بررسی قیمت‌ها و خرید انواع کابل HDMI از فروشگاه اینترنتی جانبی ۳۶۰ اقدام نمایید.

کابل VGA

نحوه اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل VGA کمی با کابل HDMI تفاوت دارد. کابل‌های VGA تنها منتقل کننده تصویر هستند و برای انتقال صدا نیاز به استفاده از کابل انتقال صدا نیز خواهید داشت.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل USB تایپ سی

کابل‌های VGA دیگر به اندازه گذشته محبوب نیستند‌، اما به هر حال خروجی VGA روی بسیاری از لپتاپ‌ها تعبیه شده است. برای متصل کردن لپ تاپ و تلویزیون باید ابتدا کابل VGA و جک ۳٫۵ میلی‌متری صدا را به هر دو دستگاه متصل کنیم. با انتخاب حالت PC و یا VGA در تلویزیون می‌توانید اتصال را کامل کنید.

USB تایپ سی  (USB-C)

در ادامه آموزش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون نوبت به استفاده از کابل USB تایپ C می‌رسد. اگر لپ تاپ شما از این کابل پشتیبانی می‌کند می‌توانید از دو طریق اقدام به اتصال لپ تاپ به تلویزیون کنید.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون با کابل USB تایپ سی

به عبارتی دیگر، می‌توانید لپ تاپ و تلویزیون را از طریق کابل USB-C به یکدیگر متصل کنید و یا با خرید مبدل پورت USB-C به HDMI و با استفاده از این کابل، لپ تاپ را به تلویزیون متصل کنید. نکته قابل توجه در این بین توجه به قابلیت پشتیبانی پورت تایپ C لپ تاپ از مبدل HDMI است. برای استفاده از این روش‌ کافیست با استفاده از کابل تایپ C و یا مبدل، لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنید و با انتخاب حالت HDMI و یا USB-C در تلویزیون اتصال را کامل کنید.

HDMI بی سیم

استفاده از HDMI بی سیم یک روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون است. شاید شما هم از لحاظ ظاهری مخالف سیم کشی‌های طولانی در خانه باشید. همچنین ممکن است مکان قرارگیری تلویزیون به صورتی باشد که عملا امکان اتصال با کابل HDMI وجود نداشته باشد.

اتصال تلویزیون به لپ تاپ با HDMI بی سیم

استفاده از HDMI بی سیم یک جایگزین مناسب خواهد بود. در این روش برای انتقال تصاویر از دو دستگاه فرستنده و گیرنده از HDMI بی سیم استفاده می‌شود که گیرنده به تلویزیون و فرستنده به لپ تاپ متصل می‌شوند. کار با این حالت بسیار آسان است و با انتخاب کردن HDMI مورد نظر با کنترل تلویزیون معمولا اتصال به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

پخش کننده میراکست

در ادامه آموزش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون به پخش کننده میراکست می‌رسیم. پخش کننده میراکست در حقیقت دانگلی است که توسط شرکت Intel به بازار عرضه شده است. پس از اطمینان از پشتیبانی لپ تاپ و تلویزیون از میراکست می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون با پخش کننده میراکست

در تلویزیون ابتدا دکمه Home را فشار دهید، روی App List کلیک کنید، وارد گزینه Device Connector شده و لپ تاپ خود را از لیست انتخاب کرده و گزینه Screen Share را انتخاب کنید. با کلیک روی Miracast، گزینه Start را انتخاب کنید. پس از انجام این مراحل در تلویزیون سراغ لپ تاپ می‌رویم. در قسمت نوتیفیکیشن‌های لپ تاپ باید گزینه میراکست فعال شده باشد. در این قسمت روی Connect کلیک کنید. پس از طی این مراحل تصویر لپ تاپ روی تلویزیون نشان داده خواهد شد.

پخش کننده گوگل

دانگل کروم کست گوگل (Google Chromecast)، یکی از دانگل‌های محبوب و مناسب برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون است. با استفاده از این دانگل می‌توان هر صفحه‌ای که روی گوگل کروم قابل دریافت است را روی صفحه نمایش تلویزیون خود مشاهده کنید. این دانگل بیشتر مناسب افرادی است که قصد دارند از سرویس‌هایی نظیر یوتیوب، نت فلیکس و… روی صفحه نمایش تلویزیون خود استفاده کنند.

پخش کننده گوگل

برای استفاده از این قابلیت باید ابتدا از پشتیبانی تلویزیون از کروم کست اطمینان حاصل کنید و یا دانگل‌ آن را به تلویزیون متصل کنید. در ادامه باید تلویزیون و لپ تاپ به شبکه اینترنت یکسانی متصل باشند. برای نمایش صفحه گوگل کروم باید آخرین ورژن گوگل کروم را روی لپ تاپ خود داشته باشید. پس از اجرا کردن گوگل کروم روی گزینه «سه نقطه» سمت چپ و یا راست بالای صفحه کلیک کرده و گزینه Cast را انتخاب کنید تا لپ تاپ به تلویزیون متصل شود.

برنامه پلکس

اتصال لپ تاپ به تلویزیون با برنامه پلکس

استفاده از برنامه پلکس نیز یک روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون است. در این روش باید برنامه پلکس (Plex) را روی تلویزیون، لپ تاپ، گوشی و یا تبلت خود نصب کنید. پس از نصب این برنامه تمام محتوای ویدئویی که در این بستر بارگذاری شود در تمامی دستگاه‌ها قابل مشاهده خواهد بود. استفاده از اکثر امکانات این برنامه رایگان است، اما برای فعال‌سازی و رفع محدودیت‌های نسخه رایگان می‌توانید با خرید اکانت این برنامه، این محدودیت‌ها را رفع کنید.

DLNA

DLNA، یکی از استانداردهای موجود برای ایجاد اتصال بین دستگاه‌هایی است که به یک شبکه متصل شده‌اند. این استاندارد که از سال ۲۰۰۴ به وجود آمده است این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم اطلاعات را بین دستگاه‌هایی مثل لپ تاپ، تلویزیون، موبایل و تبلت که به یکدیگر متصل شده‌اند انتقال دهیم؛ اما همانطور که اشاره شد اولین شرط برای استفاده از این روش، اتصال هر دو دستگاه به یک شبکه واحد است.

DLNA، یکی از استانداردهای موجود برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون است

برای استفاده از این روش پس از اتصال لپ تاپ و تلویزیون به یک شبکه، روی کلید Home در ریموت تلویزیون کلیک کنید، سپس به ترتیب به قسمت Setting، Network و Home Network Setup، Remote Device List مراجعه کرده و در نهایت گزینه Windows Media Player را انتخاب کنید تا اتصال برقرار شود.

سوالات متداول

آیا کیفیت کابل در کیفیت تصاویر پخش شده روی تلویزیون تأثیر دارد؟

بله. به طور قطع استفاده از کابل‌های HDMI اصلی و باکیفیت می‌تواند تجربه شما را از نگاه کردن به محتوای ویدیوئی با کیفیت تحت تأثیر قرار دهد.

دلیل تأخیر در ارسال محتوا روی صفحه تلویزیون چیست؟

این مورد به ندرت در ارسال محتوا از طریق روش‌های با سیم به وجود می‌آید، اما در روش‌های بی‌سیم به دلایل فنی نظیر عدم توانایی فرستنده و گیرنده در تجزیه و تحلیل محتوا‌هایی با کیفیت بیشتر از FHD و یا پشتیبانی نکردن کامل دستگاه‌ها از این روش‌ پیش می‌آید.

برای اجرا بازی‌های ویدیوئی کدام روش پیشنهاد می‌شود؟

استفاده از روش‌های باسیم برای اجرا بازی‌ها پیشنهاد می‌شود، زیرا اولا در اکثر روش‌های بی‌سیم حداکثر رزولوشن پشتیبانی شده نهایتا به FHD می‌رسد نه 4K و ثانیا به دلیل تأخیر ایجاد شده در روش‌های بی‌سیم، استفاده از این روش‌ها برای بازی‌های ویدیوئی مناسب نیست.

کلام پایانی

در این مطلب به انواع روش وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون پرداختیم. همانطور که اشاره شد، به طور کلی می‌توان از دو روش با سیم و بی‌سیم برای انتقال اطلاعات بین لپ تاپ و تلویزیون استفاده کرد. روش‌های بی‌سیم با انتقال باکیفیت‌تر و سریع‌تر داده‌های تصویری کار را برای استفاده‌های حرفه‌ای که نیاز به محتوای باکیفیت‌تری دارند، آسان‌تر می‌کند.

در مقابل روش‌های بی‌سیم روش‌های سریع‌تر و راحت‌تری برای اتصال لپ‌ تاپ به تلویزیون هستند. همانطور که اشاره شد برای اتصال آسان و سریع‌ لپ تاپ به تلویزیون نیاز به مبدل‌هایی داریم تا بتوانند مقدمات اتصال لپ تاپ به تلویزیون را فراهم کند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه «خرید مبدل و رابط» در فروشگاه آنلاین جانبی ۳۶۰، برای خرید انواع مبدل و رابط مرتبط با نیاز خود به همراه گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا اقدام کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *